Procházíte kategorii ‘Aktuality’

Černý partyzán ze Svitav

Černý partyzán ze Svitav

Čtvrtek 27. dubna 2017 / 17:00 hod. / klub Tyjátr

Kdo by ze Svitavanů neznal legendární název hospody na Pražské ulici U Černého partyzána. Napadlo vás někdy, proč má právě takový název? Josef Serinek byl romské národnosti a stal se aktivním účastníkem protinacistického odboje a členem partyzánské skupiny Dr. Miroslav Tyrš, velitelem lesního oddílu operujícího na Vysočině. Po útěku z tábora v Letech u Písku, do něhož byl roku 1942 deportován se svou manželkou a pěti dětmi, vstoupil do odboje s krycím jménem Černý. Podílel se na organizaci trestných výprav proti protektorátnímu četnictvu. Po válce se přestěhoval do Svitav, v nichž provozoval pohostinství U Partyzána. Po měnové reformě roku 1953 živnost zavřel a pracoval jako skladník v cihelně. V letech 1963–64 nadiktoval své vzpomínky historikovi Janu Tesařovi. Teprve v roce 2016 vzpomínky vyšly tiskem pod souhrnným názvem Česká cikánská rapsodie. Dílo má 1364 stran a mapuje ve třech svazcích historii partyzánského odboje proti nacismu. Zveme vás na besedu s redaktorem nakladatelství Triáda Robertem Krumphanzlem, které knihu vydalo. Pozvání přijal i autor knihy historik Jan Tesař, jeho účast však záleží na jeho zdravotním stavu. Akce se koná ve spolupráci s Městským muzeem v rámci Hledání hvězdy Davidovy a za finanční podpory Pardubického kraje .

Květoucí strom lhal lásky žel …

Květoucí strom lhal lásky žel …

Úterý 25. dubna 2017 / 18:00 hod. / bar u knihovny

Také je pro vás máj – lásky čas a také věříte, že láska kvete v každém věku, a když ne, můžeme si o ní třeba aspoň zazpívat a přečíst básně, které nám tu zanechali mistři slova? A také se chcete sejít a strávit příjemné pozdní jarní odpoledne s lidmi, kteří se s vámi podělí o svou radost z předávání krásné poezie? A chtělo by se vám u toho popíjet kávu a prožívat čirou radost ze setkání? Pokud jste alespoň na některé otázky odpověděli „ano“, je tu pro vás káva nachystaná v úterý 25. 4. v 18 hod v baru knihovny. Čekají vás také Karolína Benešová a Libor Dynka se svými nástroji a písněmi, které si můžeme zazpívat společně. S sebou prosím přineste dobrou náladu a báseň (krátký text) o lásce, o kterou se chcete podělit s ostatními. A nenajdete-li tu svoji nebo je pro vás z nějakého důvodu tak důležitá, že se o ni podělit nechcete, můžete se inspirovat v pasáži Fabriky před knihovnou (každá krádež se tu cení!). Vítána je i vlastní tvorba! Těšíme se na vás!

Časopis Raketa – výstava a workshop

Časopis Raketa
  • Výstava  / 18. dubna – 10. května 2017 / pasáž Fabriky – 2. patro 
  • Workshop s Lukášem Urbánkem / čtvrtek 20. dubna  2017  / 17.00 hod. / bar u knihovny.

Raketa s nadsázkou pojmenovaná jako „Časopis pro děti chytrých rodičů“ je určena pro děti od 5-10 let a obsahuje příběhy, komiksy, zábavné hry, úkoly, tvoření a jiné zajímavosti vždy na jedno téma (např. Brouci a spol., Jinýma očima, Rock’N’Roll). Neobsahuje žádnou reklamu a velký důraz klade na vizuální stránku a grafické zpracování. Do tematického čísla Vesmír přispěl i svitavský autor Martin Sodomka. Srdečně zveme na putovní výstavu časopisu Raketa, která představí výtvarníky, kteří s časopisem pravidelně spolupracují (např. Ondřej Horák, David Böhm, Marie Urbánková, Lukáš Urbánek) a na workshop s Lukášem Urbánkem, spoluautorem oceňovaných knih Babočky či Doktor Racek jede na prázdniny a Doktor Racek – cesta kolem světa za 31 písmem.

 

Březen – měsíc čtenářů 2017

Březen je každoročně slaven v knihovnách jako měsíc čtenářů. Připravili jsme si program pro děti, studenty i dospělé. Hlavním cílem knihovny však zůstává podpora dětského čtenářství. Stále je možné zapojit se do čtenářské soutěže Lovci perel, kdy děti na základě přečtených knih odpoví na zadané otázky a za odpovědi získávají body (perly). Soutěž trvá až do konce října, slavnostní vyhodnocení proběhne v listopadu v rámci Dne pro dětskou knihu, kdy budou nejlepší čtenáři odměněni. Během jarních prázdnin bude otevřeno dětské oddělení, v úterý zveme děti na tvořivé dopoledne. Dále jsme si pro vás připravili následující akce:

…pokračovat ve čtení »

Anglická konverzace

Anglická konverzace

každé pondělí / 16:30 hod. / bar u knihovny

Každé pondělí od 16.30 hodin probíhá v prostorách baru u knihovny anglická konverzace se zahraničními dobrovolnicemi, které působí v Mateřském centru Krůček v rámci Evropské dobrovolné služby. Konverzace je rozdělena na dvě skupiny – pro začátečníky a pokročilé. Na zájemce o procvičování anglického jazyka se těší Magda z Polska a Klara z Německa.