Díla nedostupná na trhu

Městská knihovna ve Svitavách uzavřela s Národní knihovnou smlouvu na využívání Národní digitální knihovny pro díla nedostupná na trhu. Registrovaní uživatelé tak nyní mohou z domova studovat plné texty digitalizovaných dokumentů (knih, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky do roku  2007, periodika do roku 2009.

Jedná se o dokumenty, které jsou chráněny autorským právem (tj. neuplynulo 70 let od smrti autora) a nejsou dostupné na trhu (včetně případných dalších vydání, i upravených). Kromě toho Národní digitální knihovna obsahuje plné texty dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva tzv. volné. Služba je poskytována na základě licenční smlouvy Národní knihovny ČR s kolektivními správci DILIA a OOA-S.

Služba je registrovaným uživatelům Městské knihovny ve Svitavách poskytována zdarma prostřednictvím vzdáleného přístupu po odsouhlasení všeobecných podmínek pro poskytování služby a přihlášení. Umožňuje vyhledání a online čtení dokumentů, zakazuje zhotovení jakékoliv digitální nebo tiskové kopie. Dokumenty se zobrazí po volbě “Díla nedostupná na trhu,” označeny jsou oranžovým zámkem.

Dílo nedostupné na trhu
Veřejné dílo
Neveřejné dílo
Oranžový zámek
lze zobrazit odkudkoliv
registrovaným čtenářem MVK
Žádný zámek
lze zobrazit
odkudkoliv kýmkoliv
Šedý zámek
lze zobrazit pouze
v prostorách Národní knihovny
lze číst,
nelze tisknout a stahovat
lze číst,
tisknout i stahovat
lze číst jen v NK