Kriminacht 2024

Vídeň, Berlín, Mnichov, Litomyšl a letos poprvé také Svitavy – města, která jsou pořadateli pásma večerních autorských čtení z detektivní literatury KRIMINACHT. Ta litomyšlská proběhne tento rok již počtvrté, její organizátoři – městská knihovna a městská galerie v Litomyšli – přizvali k letošnímu ročníku také svitavskou knihovnu. V pátek 31. května se bude číst na různých místech v centru Litomyšle a v sobotu 1. června se všichni aktéři – dvě autorky, dva autoři a moderátoři, kteří s nimi povedou rozhovory – přesunou do Svitav. Začíná se v 18 hodin v kavárně v parku Jana Palacha, kde bude číst Petra Klabouchová, následuje čtení Davida Urbana v altánu v zahradách sv. Vincence z Pauly v 19.30. a poté se přejde do knihovny, kde představí své dílo Kateřina Surmanová (21.00) a František Šmehlík (22.30). Záleží na každém návštěvníkovi, zda absolvuje všechna čtení, či pouze některá.

Organizátoři myslí také na budoucí spisovatelskou generaci a proto v rámci Litomyšlské Kriminacht pořádají literární soutěž pro dětské autory. Letošní výherce vybere spisovatel a lektor Pavel Hénik 31. 5. v 10 hodin v Klášterních zahradách v Litomyšli.

Termín konání akce:

31. 5. 2024, 18:00 – 23:59 Místo konání akce: Litomyšl – Portmoneum – Museum Josefa Váchala, Bobo Café, dvorek Městské policie Litomyšl, Radniční dvorek

1. 6. 2024, 18:00 – 23:59 Místo konání akce: Svitavy – Kavárna v parku, Zahrady svatého Vincence a Městská knihovna ve Svitavách 2

Hostující autoři: Petra Klabouchová, Kateřina Surmanová, David Urban a František Šmehlík

Kontakt pro další informace:

Mgr. Martina Zuzaňáková, ředitelka, Městská galerie Litomyšl, zuzanakova@galerie.litomysl.cz, +420602 332 354 Ing. Iva Pekníková, ředitelka, Městská knihovna Litomyšl, peknikova@knihovna.litomyls.cz, +420 603 140 109

Autoři

Petra Klabouchová (nar. 1980)

Pochází z Prachatic. Studovala mediální vztahy a žurnalistiku na Masarykově univerzitě v Brně. Několik let pracovala v redakcích regionálního tisku a televize. Nyní žije střídavě v Itálii, Spojených státech amerických a České republice. Věnuje se hudebnímu průmyslu a jako manažerka zastupuje několik rockových skupin. Je autorkou dvoudílné série pro děti Upíří storky – Prokletí upírů a Nebezpečná výprava (2014). V minulosti publikovala romány Poslední kubánské pomeranče (2012), Podvod zlatého faraona (2019) nebo thriller Anglická zahrada (2020). Mezi její nejúspěšnější knihy patří detektivní příběh ze Šumavy Prameny Vltavy (2021), za který obdržela Cenu Johanna Steinbrenera. V roce 2023 jí vyšel román U severní zdi a historky z rockového podsvětí Na plný koule.

Kateřina Surmanová (nar. 1984)

Novinářka se zkušenostmi s prací pro Lidové nebo Hospodářské noviny. Vyzkoušela také práci dramaturgyně filmových festivalů. Jako spisovatelka debutovala v roce 2022 románem Šepot z lesa, kterým si získala velkou pozornost čtenářů i kritiky. Ve zmíněném díle, podobně jako v další knize – Zvedá se vítr (2023), kombinuje K. Surmanová mysteriózní prvky se silným a velmi sugestivním vykreslením postav a atmosféry. Její knihy jsou ceněny pro jejich detailně propracovaná témata i schopnost vtáhnout čtenáře do příběhu. V současnosti připravuje vydání svého třetího románu, nazvaného Tři sekery.

David Urban (nar. 1973)

David Urban pochází z Prahy a profesně se profiluje jako kriminalista i spisovatel. Píše především kriminální povídky a romány, v nichž čerpá ze svých bohatých zkušeností získaných během zaměstnání u policie. V příbězích reflektuje realitu policejní praxe, čímž dodává svým dílům na autenticitě a věrohodnosti. Od roku 2020, kdy vyšla jeho první sbírka detektivních příběhů s názvem Tři opice, napsal dalších 5 samostatných knih, přičemž ta poslední – Vražedná splátka – vychází v dubnu letošního roku. Jeho román Hra o přežití (2022) byl nominován na cenu Magnesia Litera a získal také Cenu Jiřího Marka.

František Šmehlík (nar. 1995)

Nejmladší z účastníků letošní Kriminacht, František Šmehlík, se narodil v roce 1995 v Ostravě. Svou publikační činnost odstartoval již v roce 2015 sbírkou hororových povídek Temné znamení. Jeho první detektivní román, nazvaný Slyšet jeleny zpívat (2021), vyjde v letošním roce v polském překladu. Za svoji druhou kriminální prózu – Šelma (2022) – získal F. Šmehlík cenu Magnesia Litera v kategorii detektivka. Kromě literatury se úspěšně věnuje judu. Získal tři tituly mistra republiky a startoval na evropských a světových pohárech.

 


ZADÁNÍ (uzavřeno)

Městská knihovna Litomyšl, Městská galerie Litomyšl a Městská knihovna ve Svitavách v rámci projektu KRIMINACHT 2024 vyhlašují třetí ročník literární SOUTĚŽE pro děti a mládež o nejlepší krimipovídku nebo komiks na téma: POMSTA BUDE SLADKÁ.

Soutěž je určena žákům základních a středních škol.

Účastníci soutěže mají za úkol napsat DETEKTIVNÍ POVÍDKU nebo nakreslit KOMIKS.

Povídka o maximálním rozsahu 3 stránky A4, komiks bez omezení rozsahu. Děj příběhu musí mít kriminální zápletku.

Nejlepší povídku a komiks v každé kategorii odměníme deskovými hrami a knihami s detektivní tematikou. Vyhlášení vítězů proběhne 31. 5. 2024 v rámci festivalu KRIMINACHT. S díly vybraných žáků se tak seznámí i naši přední autoři detektivního žánru, kteří se akce zúčastní.

Každá přihlášená práce musí obsahovat:

  1. jméno a příjmení autora,
  2. kategorii, ve které se účastní soutěže,
  3. název povídky (komiksu) a text,
  4. kontakt na autora nebo jeho zákonného zástupce
  5. u prací přihlášených školou také adresu školy a emailovou adresu školy,
  6. souhlas s publikováním ve sborníku.

Soutěžní kategorie:

  • Kategorie A (1.- 4. třída)
  • Kategorie B (5.- 6. třída)
  • Kategorie C (7.- 9. třída)
  • Kategorie D (střední škola)

Soutěžní práce se všemi náležitostmi přijímáme na dětském oddělení Městské knihovny Litomyšl (Smetanovo nám. 50, 570 01 Litomyšl) nebo na emailové adrese knihovna@litomysl.cz. Obálku (e-mail) označte heslem KRIMINACHT SOUTĚŽ.

UZÁVĚRKA SOUTĚŽE JE 15. DUBNA 2024. Porota složená ze zástupců galerie a knihoven přečte všechny práce anonymně a pod přidělenými čísly oboduje. Užší výběr děl pošle k posouzení vybranému spisovateli. Letos nám posouzení literárních prací přislíbil Pavel Hénik, který určí první tři místa v každé kategorii a předá ceny.

Dokument ke stažení