Čtení pomáhá

Projekt Čtení pomáhá je unikátní projekt, který podporuje rozvoj čtenářství a umožňuje dětem a mládeži přímo se podílet na charitativní činnosti. Také naše knihovna se k tomuto projektu připojuje a plně jej podporuje.

 

 

Fakta o projektu Čtení pomáhá

– Projekt Čtení pomáhá rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou dětští čtenáři.

– Každé dítě, které se zapojí do projektu, získá po přečtení některé ze seznamu vybraných knih kredit 50 korun, který bude moci věnovat na jeden z nominovaných dobročinných projektů.

Knihy

– Knihy jsou rozděleny do kategorií podle věku čtenářů (1.–5. třída, 6.–9. třída, střední škola).

– V každé kategorii bude k dispozici minimálně 20 knih k přečtení. Cílový stav je minimálně 100 knih v každé kategorii

– V nejmladší a střední kategorii vybrala první knihy veřejnost v anketě O nejlepší knihu pro děti a mládež. Do ankety nominuje knihy odborná porota v čele se Zdeňkem Svěrákem. Pro nejstarší kategorii vybrala knihy odborná porota přímo.

Hlasování o nejlepší knihu pro děti a mládež

– Projekt Čtení pomáhá společně s Českou televizí, MF DNES, Lidovými novinami a iDnes.cz vyhlásil soutěž o nejlepší knihu pro děti a mládež.

– Výchozí knihy pro hlasování vybrala odborná porota, jejímž předsedou je Zdeněk Svěrák a členy Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a zástupci partnerů projektu. Se svými nominacemi však mohli přijít i všichni hlasující.

– Vítězem v kategorii 3.–5. třída je kniha Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové

– Vítězem v kategorii 6.–9. třída je kniha Malý princ od Antoine de Saint-Exupéry

– Nejvíce hlasů mimo nominované knihy v kategorii 3.–5. třída obdržela kniha Pippi Dlouhá punčocha od Astrid Lindgrenové

– Nejvíce hlasů mimo nominované knihy v kategorii 6.–9. třída obdržela série knih Hraničářův učeň od Johna Flanagana

Charity

– Charity, kterým budou moci čtenáři věnovat své kredity, bude projekt Čtení pomáhá vybírat ve spolupráci s Fórem dárců, renomovanými neziskovými organizacemi a partnery.

– Předpokládáme, že ročně podpoříme více než 100 charitativních projektů celkovou sumou 10 milionů korun. V každém okamžiku bude v projektu k dispozici pro hlasování minimálně 10 charit. Tím bude zajištěno, že peníze se k potřebným dostanou dříve. Po úspěšném naplnění charity bude nabídka doplněna o další.

Partneři projektu

Česká televize, MF DNES, Lidové noviny, iDnes.cz, Lidovky.cz, Frekvence 1, Evropa 2

Více informací o projektu na www.ctenipomaha.cz.