130 let knihovny ve Svitavách aneb Zažijte knihovnu jinak

Sobota 10. září 2022 / 13:00 – 16:00 hod. / městská knihovna

V sobotu 10. září oslavíme 130 let od otevření veřejné knihovny ve Svitavách. K slavnostnímu uvedení do provozu došlo 21. srpna roku 1892. Knihovnu nechal postavit svitavský mecenáš Valentin Oswald Ottendorfer, v dobách své největší slávy obsahovala 22 tis. svazků a byla nejmodernější německou knihovnou na Moravě. Knihovna měla také čítárnu a velký sál, kde se pořádaly přednášky a koncerty. Jejím účelem bylo sloužit svitavským občanům bez rozdílu a při jejím otevření Ottendorfer zdůraznil význam knih a vzdělávání. Chtěl, aby knihovna „čelila literárním brakům“ a byla příkladem pro ostatní města.

Vedoucí knihovny byla na přání Ottendorfera poslána na zaučenou do New Yorku, aby se seznámila s činností a systémem tamní knihovny. Ottendorfer měl zásluhu také na tom, že do roku 1920 bylo provozováno 17 putovních knihoven, které sloužily pro obyvatele nejbližšího okolí. Právem byla “Červená knihovna” nazývána hvězdou mezi rakouskými knihovnami. Od roku 1938 ovlivňovala činnost knihovny politická situace v Československu. Po válce byla velká část fondu zničena nebo rozkradena. Zůstatek knižního fondu je v současné době uložen v depozitáři Městského muzea a galerie ve Svitavách. V roce 1969 se knihovna přestěhovala do budovy muzea a změnila svůj název na Okresní knihovnu ve Svitavách. V roce 1991 byly zakoupeny první počítače, postupně došlo k zautomatizování veškerých knihovnických činností, v roce 1997 k připojení k Internetu a zpřístupnění fondu prostřednictvím online katalogu.

Od 1. ledna 2003 se stala knihovna příspěvkovou organizací města s názvem Městská knihovna ve Svitavách. Přestože se v budově muzea postupně rozšiřovaly prostory pro knihovnu, rostoucí fond a zvyšující se nároky na prostorové vybavení při zavádění informačních technologií vedlo k tomu, že se hledaly možnosti, kam knihovnu přestěhovat. Vznikl projekt Multifunkčního vzdělávacího, komunitního a kulturního centra Fabrika. Knihovna byla stejně jako objekt Fabrika otevřena v květnu 2008.

Knihovna dnes

Přestože se doba změnila, myšlenky Valentina Ottendorfera jsou stále stejné – platí, že knihovna a její služby jsou pro všechny, jsme vzdělávací organizací, podporujeme lásku k literatuře, pořádáme různé přednášky a besedy a snažíme se kultivovat vkus návštěvníků. V rámci regionální funkce poskytujeme také soubory knih malým obecním knihovnám na Svitavsku. Zároveň reagujeme na změny ve společnosti a rozšiřujeme své služby.

Přijďte se přesvědčit a seznámit se s činností a službami knihovny v sobotu 10. září od 13 do 16 hodin. Prostřednictvím hry a různých aktivit vám zábavnou formou ukážeme práci v knihovně v době minulé i současné. Zároveň si můžete zahrát deskovou hru, vyzkoušet virtuální realitu, k nahlédnutí budou staré výtisky Svitavského deníku, fotografie z dob, kdy knihovna sídlila v muzeu a mnoho dalšího.

Oslavy výročí jsou spojeny s Dny evropského dědictví a akcí Zažít město jinak. Využijte příležitosti a navštivte Ottendorferovu knihovnu a její depozitář, Nadaci Josefa Plívy a naši současnou krásnou knihovnu ve Fabrice!