Autorské čtení a beseda s Pavlem Kolmačkou

Úterý 23. dubna 2024 / 18:00 / bar u knihovny

Pavel Kolmačka (nar. 1962 v Praze) je český básník a prozaik. Vystudoval elektrotechniku na ČVUT a religionistiku (náboženství archaických kultur přírodních národů) na Filozofické fakultě MU Brno. Pracoval v ústavu sociální péče a v domově důchodců, jako redaktor, překladatel, učitel, korektor. Vydal několik básnických sbírek, např. Moře (2010) či Wittgenstein bije žáka, dále romány Stopy za obzor (2006) a Canto Ostinato: Listopad, prožitky blízké zimy (2023). Leitmotivem nejnovějšího románu je smrt starého muže, která vyvolává v každém ze zúčastněných vzpomínky na činy jejich vrstevníků, potomků a předků, z nichž vyrostly současné životní vztahy.

LiStOVáNí.cz: Než natáhnu brka

Neděle 14. dubna 2024 / 18:30 / klub Tyjátr

Projekt Listování představuje knihy netradiční formou. Tentokrát to bude finská detektivka. Aby nedošlo k omylu, tohle není brutální kriminálka, ani kniha anekdot. Přesto vás čeká detektivní zápletka, pár mrtvol, konkurenční boj a plno úvah proč se všechno tak nějak semlelo. Jaakkovi je 37, když mu lékař oznámí, že nemá chřipku, ale umírá na otravu – a nemá už moc času. Když se z ordinace vrátí domů, přistihne svou ženu, jak si užívá s mladým, přitažlivým zaměstnancem jejich společné firmy. Firmy, kterou začíná ohrožovat nebezpečná konkurence. Jaakko se rozhodne vypátrat toho, kdo mu usiluje o život. Se smrtí za zády jde všechno rychleji a je potřeba užít si i využít každou minutu. Účinkuje Alan Novotný a Markéta Lánská. Vstupné 120 Kč.

Bob Kartous: Dezinformace – život ve lži

Z R U Š E N O

Můžeme žít ve světě postaveném na totální lži, ze které se stane nebezpečná a vražedná ideologie? Můžeme, nacismus i komunismus byly takovými světy. Je něco podobného možné i ve 21. století? Je. Když se podíváme na současné Rusko, ale v menším měřítku i na nedaleké Maďarsko, případně na to, kam se v současnosti propadá Slovensko, můžeme vidět stejné prvky deformace sociální reality. O tom, jak taková deformace může vypadat, nás poučí současná propaganda a dezinformace. A to, před jak velkou hrozbou stojíme, ilustruje vliv velkých digitálních platforem, vývoj AI a dostupnost nástrojů k výrobě deep fake videí a nahrávek. A skutečnost, že rozum není vůdcem, ale nástrojem intuice a emocí. Pojďme si o tom něco říct s Bohumilem Kartousem, který se tématem dezinformací, fenoménu tzv hoaxů a fake news zabývá dlouhodobě. Je autorem knih No future: vezeme děti na parním stroji do virtuální reality? (2019) a Future on!: jak zkrotit šelmy digitální džungle (2023). 

Filmový klub: Žena na válečné stezce

Pondělí 8. dubna 2024 / 18:00 / bar u knihovny

Je lepší metodou záchrany světa sabotáž stožáru vysokého napětí, nebo adoptování ukrajinského sirotka? Tuto otázku řeší svérázná „zenová teroristka“ ve šťavnatém, ironickém, nádherně nasnímaném a lahodně nazvučeném filmu islandského režiséra Benedikta Erlingssona, který se s laskavým humorem zabývá črtami islandské svéhlavosti. Režie: Benedikt Erlingsso. Hrají: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Juan Camillo Roman Estrada. (Island / Francie / Ukrajina, 2018, 101 min.). Večerem provází Michal Kadlec. .