Procházíte kategorii ‘Archiv’

Přednáška s názvem: „Proč se bojíme být šťastní?“

Jan Reiss

Čtvrtek 17. ledna 2019 / 17:30 hod. / bar u knihovny

Žijeme v době blahobytu, nesužují nás války, máme svobodu, ekonomika roste, vědecký pokrok jde rychle kupředu. Přesto je většina z nás čím dál více ve stresu, máme čím dál méně času, pořád si na něco stěžujeme nebo se něčeho bojíme. Zkusme v tom dnešním shonu na chvilku zastavit a podívat se na téma štěstí z trošku jiné perspektivy. Zveme na pěkný večer, kterým vás provede přednášející Jan Reiss, matematik, který se kromě vědy zabývá již řadu let filozofií a psychologií dávných východních kultur. Vstupné dobrovolné.

Doba jedová – přednáška Anny Strunecké

Doba jedová - přednáška Anny Strunecké

Čtvrtek 10. ledna 2019 / 17:00 hod. / sál Ottendorferova domu

Prof. RNDR. Anna Strunecká, DrSc. (1944) je bývalá pedagožka a vědecká pracovnice Univerzity Karlovy. Absolvovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v oboru biologie a chemie a zde také získala doktorát v oboru přírodních věd. Později byla jmenována profesorkou. Od roku 1981 do roku 2006 působila na Katedře fyziologie a vývojové biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Prof. Strunecká je autorkou řady populárních knih a také odborných prací. Publikovala přibližně 250 odborných článků v českých i mezinárodních vědeckých časopisech. Z knižních publikací v češtině například: Babské rady profesorky Strunecké, Doba jedová, Jak přežít dobu jedovou? Varovné signály očkování, Přemůžeme autismus? (Průvodce pro rodiče, použitelný i pro pediatry, psychiatry a všechny obětavé bytosti, které se snaží pomáhat dětem s autismem) a další. Na přednášce budou k prodeji některé knihy prof. Strunecké za zvýhodněnou cenu.

Filmový klub: Pravidla moštárny (John Irving)

Filmový klub

Pondělí 7. ledna 2019 / 18:00 hod. / bar u knihovny

Film o smutku, radosti, lásce i životních zkušenostech jednoho sirotka, který se díky své píli a pomoci z okolí stává doktorem a hlavně dobrým člověkem. Adaptace stejnojmenného románu Johna Irvinga, jež byla v roce 2000 nominována v sedmi oscarových kategoriích, z nichž nakonec proměnila dvě – za mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Michael Caine) a nejlepší adaptovaný scénář (který napsal sám John Irving). Režie: Lasse Hallström. Hrají: Tobey Maguire, Charlize Theron, Delroy Lindo, Michael Caine a další. Večerem provází Michal Kadlec.

Fantasy klub: Pokémon

Fantasy klub: Pokémon

Středa 2. ledna 2019 / 16:00 hod. / dětské oddělení

Programem prvního fantasy klubu v novém roce 2019 bude mimo již obvyklého povídání o knížkách a komiksech také speciální blok určený pro začínající hráče karetní hry Pokémon. V něm vás seznámíme se základy hry, probereme si vlastnosti karet, jejich části a soubojový systém. Projdeme si jednotlivé fázy hry od začátku do konce. Vše si předvedeme na ukázkových hrách. Začátečnická pravidla jsou určena pro děti od 8 let.

Přednáška Boba Kartouse: Co přinesla inkluze českému školství?

Přednáška Boba Kartouse: Co přinesla inkluze českému školství?

Úterý 11. prosince 2018 / 16:30 hod. / aula Fabriky

Bohumil Kartous je profesionál v oblasti vzdělávání, pracoval ve společnosti Scio a nyní je zástupcem informačního centra pro vzdělání – Eduin. S Bobem Kartousem se společně zamyslíme nad tím, co podstatného se za uplynulé dva roky změnilo v českém školství, jak na proinkluzivní změny reagují učitelé, děti ale také rodiče nebo Česká školní inspekce a v čem stále pokulháváme za evropskými standardy. Těšíme se na vás! Občerstvení zajištěno. Projekt Inkluze ve Svitavách společně s Městskou knihovnou ve Svitavách.