Procházíte kategorii ‘Archiv’

Je víra skutečně neslučitelná s moderní vědou?

Je víra skutečně neslučitelná s moderní vědou?

Čtvrtek 20. června 2019 / 18:00 hod. / aula Fabriky

Srdečně Vás zveme na přednášku, jejímž obsahem bude analýza způsobu získávání poznání o světě kolem nás pomocí metod současné vědy spolu s jejími přednostmi a nedostatky. Bohužel pro mnoho lidí jsou pojmy věda a víra ve vzájemném rozporu, ale je tomu skutečně tak? Jak můžeme správně přistoupit k životu, abychom nepodlehli materialistické doktríně nebo nebyli podvedeni klamnou vírou? Přednášet bude Jan Reiss, profesí matematik, který se také zabývá nejstaršími texty – starobylými védami psanými sanskrtem. Dodnes jsou inspirací pro mnoho vědců, ale jejich přínos spočívá především v praktických aplikacích, které mohou zlepšit každodenní život každého z nás. Vstupné dobrovolné.

Beseda s Erikem Taberym

Beseda s Erikem Taberym

Úterý 28. května 2019 / 18:00 hod. / klub Tyjátr

„Žijeme v době, kdy jeden lživý příspěvek na sociální síti má větší dosah než systematická práce investigativních novinářů“, říká novinář, publicista a šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery. Erik Tabery píše komentáře především o domácí politice, za které získal několik ocenění, např. novinářskou cenu Ferdinanda Peroutky. Je autorem úspěšných knih Vládneme, nerušit (2006) a Opuštěná společnost: česká cesta od Masaryka po Babiše (2017), v které popisuje dobrodužnou cestu od vzniku republiky po současnost a zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu.

Akce se koná v rámci přednáškového cyklu nazvaného Proměna společnosti za posledních 30 let.

Čtenářský klub se spisovatelkou Markou Míkovou

Marka Míková

Středa 22. května 2019 / 16:00 hod. / dětské oddělení

Marka Míková je autorkou knih pro děti (např. Roches a Bžunda, Knihafoss, Mrakodrapy), věnuje se loutkoherectví, je principálkou spolku Loutky v nemocnici, pro který píše a režíruje divadelní hry. Zpívala a hrála v kapelách Dybbuk a Zuby nehty, v rádiu Limonádový Joe působila jako moderátorka. Čtenářský klub je určen pro děti od tří do sedmi let.

Aktivita je realizována v rámci projektu MAP II a Implementace MAP ORP Svitavy.

Fantasy klub

Fantasy klub

Středa 15. května 2019 / 16:00 hod. / dětské oddělení knihovny

Od začátku školního roku probíhá každou první středu v měsíci fantasy klub pro děti od 8 do 12 let. Dětští čtenáři se seznamují s žánry fantasy, sci-fi, dětskými horory i knižními sériemi. Součástí klubu jsou pravidelné informace o novinkách, kvízy, dvě setkání byla věnována karetní hře Pokémon. Klub vede Michal Římal z knihkupectví Minotaur, které se specializuje na žánry sci-fi a fantasy.

Aktivita je realizována v rámci projektu MAP II a Implementace MAP ORP Svitavy.

Filmový klub – Annie Hall

Filmový klub

Pondělí 6. května 2019 / 18:00 hod. / bar u knihovny

Mistrovský kousek Woodyho Allena ověnčený čtyřmi Oscary nás zavede do New Yorku sedmdesátých let, kde se hlavní hrdina Alvy Singer (Woody Allen) snaží získat přízeň mladičké Annie Hall (Diane Keaton). Allen záměrně porušuje zaběhlá pravidla filmového vyprávění a dělá z nás účastníky svého filmu tím, že často promlouvá do kamery, vypráví vtipy, používá animace, vysvětlující titulky a diskutuje s námi o svém názoru tak, jak to umí jen on. Scénář: Woody Allen, Marshall Brickman. Režie: Woody Allen. Hrají: Woody Allen, Diane Keaton, Tony Roberts, Carol Kane, Shelley Duvall. Večerem provází Michal Kadlec.