Procházíte kategorii ‘Archiv’

Gorilí rodina pražské ZOO

Gorilí rodina pražské ZOO

Úterý 17. dubna 2018 / 17:00 hod. / aula Fabriky

Chcete nahlédnout do tajů gorilího života? Zajímá vás, kolik toho máme s gorilami společného? Chcete se dozvědět i to, co v knížkách nenajdete? Pak je tato beseda o chování gorilí rodiny v pražské ZOO přímo pro vás. Poznáte dominantního samce Richarda i nejmenšího Arabu. A možná se budete divit, jak moc jsme si s gorilami podobní. Srdečně zveme na populárně-naučnou přednášku Jana Bedřicha, studenta Veterinární univerzity v Brně specializujícího se zejména na etologii goril.

 

Budoucnost ČR v EU za účasti europoslance Pavla Teličky

Budoucnost České republiky v Evropské unii

Úterý 10. dubna 2018 / 17:00 hod. / aula Fabriky

Městská knihovna ve Svitavách ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) vás zve na debatu na téma budoucnost České republiky v Evropské unii. Diskutovat budou europoslanec Pavel Telička, senátor Radko Martínek, novinář Dalibor Balšínek a bývalá moderátorka pořadu Hydepark Pavlína Kvapilová. „Pokud chceme v EU zůstat, musí se zásadně změnit. Dnešní podoba EU není výhodná pro ČR a její obyvatele. Je třeba přistoupit k její zásadní reformě a zefektivnit fungování EU, aby pro nás bylo členství nadále přínosné.“ Souhlasíte s výše uvedenou tezí? Nebo je váš názor opačný? Patříme na Západ symbolizovaný dnešní EU, nebo můžeme přemýšlet o neutrálním postavení mezi mocnostmi? Přijďte diskutovat a poslechnout si argumenty pro i proti. Debatu bude moderovat Michal Rozsypal z Českého rozhlasu.

Akce proběhne díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR a Velvyslanectví USA v ČR.

Čtenářský klub

Čtenářský klub

Středa 28. března 2018 / 16:00 hod. / bar u knihovny

Chodíš bezradně po knihovně se seznamem povinné četby a nevíš jakou knihu si vybrat? Názvy ti jsou matně povědomé, obsah knih už ti ale nic neříká? Proto sáhneš hlavně po tenké knize, nejlépe divadelní hře, kterou rychle přečteš. Co na tom, že se do toho musíš fakt nutit a kniha tě nudí. Prostě musíš něco přečíst a snažíš si vybrat to nejmenší zlo. Co takhle vyzkoušet čtenářský klub, na kterém si spolu s ostatními můžeš o knihách popovídat, dozvědět se, která je zajímavá a přečteš ji, aniž by ses k ní musel nutit? Po společném výběru ze seznamu se nad knihou jednou za měsíc sejdeme a popovídáme si o ní. Nejen, že dostaneš tip na knihu, která tě bude bavit, ale také zjistíš, co na ni říkají ostatní, jak se jim četla, co je na knize oslovilo a co se jim naopak vůbec nelíbilo. Kniha se ti zaryje do paměti a u maturity budeš mít téměř vyhráno! Přijď na první společné setkání, kde vybereme první společnou knihu, nad kterou se příště sejdeme. Těší se na Tebe Kristýna Tumová.

Přednáška Boba Kartouse – Školy pro děti budoucnosti

Školy pro děti budoucnosti

Úterý 27. března 2018 / 16:30 hod. / aula Fabriky

Zveme vás na přednášku Bohumila Kartouse Školy pro děti budoucnosti. Bohumil Kartous je profesionál v oblasti vzdělávání, pracoval ve společnosti Scio a nyní je zástupcem Informačního centra pro vzdělání – Eduin. Přijďte si společně s ním položit otázku, jak by měla vypadat škola budoucnosti, proč se u nás stále více rozevírají nůžky v přístupu ke vzdělání v rámci regionů, a jak dát šanci i dětem z vyloučených lokalit. Občerstvení zajištěno! Těšíme se na vás! Projekt Inkluze ve Svitavách společně s Městskou knihovnou ve Svitavách.

Spisovatelé do knihoven: Karol Sidon

Karol Sidon

Čtvrtek 22. března 2018 / 18:00 hod. / klub Tyjátr

Karol Sidon (1942) je vrchní zemský a bývalý vrchní pražský rabín, dramatik, spisovatel, scénárista, náboženský myslitel a někdejší disident. Vystudoval dramaturgii a scénáristiku na FAMU. Na konci šedesátých let debutoval autobiograficky laděnými knihami, které se staly kultovní pro tehdejší mladou generaci, Sen o mém otci a Sen o mně. Scénáristicky spolupracoval s režisérem Jurajem Jakubiskem. Po podpisu Charty 77 pracoval jako topič a nemohl publikovat. V roce 1983 byl nucen pod nátlakem STB emigrovat do Německa, kde studoval judaistiku. Rabínská studia dokončil po roce 1989 v Izraeli. Rabínu Sidonovi se podařilo v Praze obnovit židovskou ortodoxní komunitu. K psaní se vrátil v roce 2014 a pod pseudonymen Chaim Cigan vydal první díl románové tetralogie na pomezí sci-fi a vážné literatury Kde lišky dávají dobrou noc. Tvoří ji knihy Altchulova metoda, Piano live, Puzzle a nedávno vydaný Outsider.

Podrobnější informace o projektu najdete na www.spisovateledoknihoven.cz.